Do 21 lipca koniec prac w komisji nad zniesieniem winiet.

 

 

          Rządowy projekt zmian znoszących winiety i wprowadzających opłaty dla ciężarówek za przejazd autostradami może trafić pod obrady plenarne Sejmu na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami.

 

          Do 21 lipca zaś, sejmowa komisja infrastruktury ma przyjąć sprawozdanie w tej sprawie. Termin zakończenia prac nad projektem, to efekt ustaleń z marszałkiem Sejmu - poinformował posłów podczas wspólnego posiedzenia komisji infrastruktury i gospodarki Jacek Krupa (PO).

 

          Krupa przewodniczy podkomisji, która zajmie się projektem. Poseł podał, że pierwsze jej posiedzenie odbędzie się 9 lipca. Rząd chciał, by prace nad projektem skończyły się jeszcze wcześniej - do 7 lipca, jednak marszałek Sejmu dał posłom więcej czasu.

 

          W czwartek połączone komisje infrastruktury i gospodarki rozmawiały o problemach drogowców w sytuacji rosnących cen paliw oraz w związku z planami zlikwidowania winiet.

Krzysztof Tchórzewski (PiS) zaproponował, by zamiast likwidacji utrzymać je, podnosząc za to ich cenę o 30 proc. Jednocześnie - jego zdaniem - o 30 proc. powinny zostać obniżone kwoty rekompensat dla koncesjonariuszy autostrad za przejazdy ciężarówek. Tchórzewski ocenił, że może to być kompromisowy projekt, który pozwoli na rozmowy rządu i transportowców.

 

          Obecny na posiedzeniu połączonych komisji wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz powiedział, że jego resort uzgodnił już z ministerstwem finansów realizację jednego z postulatów, jakie transportowcy zgłaszali podczas niedawnych protestów. Chodzi o to, by mogli oni wwozić do kraju więcej niż 200 l. paliwa w baku. Zdaniem Jarmuziewicza będzie to możliwe w czwartym kwartale 2008r.

 

          Paliwo będzie jednak można wwozić jedynie w tych bakach, których pojemność - ponad 200 l. - jest fabryczna. Paliwo z ponad 200- litrowych baków nie będzie mogło być sprzedawane, czy przelewane do innych pojazdów. Może służyć jedynie do napędu samochodu, w którym wjechało do kraju.

 

          Przedstawiciele transportowców zaproszeni na posiedzenie komisji podkreślali, że oczekują od rządu działań poprawiających warunki funkcjonowania sektora. Przypominali, że polskie firmy w obecnej sytuacji tracą dobrą pozycję na europejskim rynku. W ich miejsce wchodzą firmy z nowych państw UE oraz tych, które podjęły działania ułatwiające pracę transportowców.

             

 

 

Źródło:

 

Ministerstwo Infrastruktury – “Do 21 lipca koniec prac w komisji nad zniesieniem winiet”

 

 

 

Powrót do poprzedniej strony  Powrót do poprzedniej strony


COPYRIGHT DDSOFTGHT DDSOFT