AUDYT
AUDYT
Audyt jest formą kontroli wewnętrznej wybranej części okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa pod kątem metodologii realizacji kontroli przez uprawnione organy kontrolne (min. ITD).
Kontrola obejmuje analizę części dokumentacji pod kątem zgodności z prawem: pracy, administracyjnym, transportowym itp.
Cel i idea audytu
Celem audytu jest sprawdzenie kompletności i analiza zgodności z prawem prowadzonej dokumentacji oraz zlokalizowanie i wskazanie nieprawidłowości i uchybień, a także usunięcie maksymalnie wielu podstaw do nałożenia kary przez organy kontrolne i tym samym przygotowanie przedsiębiorstwa do kontroli prowadzonej przez organy kontrolne - ITD, PIP.
Audytor w siedzibie przewoźnika dokonuje kompleksowej analizy dokumentacji oraz stosowanych procedur, na podstawie, czego sporządza wykaz uchybień oraz propozycji minimalizujących w przyszłości okoliczności rodzące odpowiedzialność finansową przewoźnika.
Z przeprowadzonego audytu sporządzany jest protokół określający zagrożenia i łączną wysokość kar za poszczególne rodzaje uchybień wynikających z taryfikatora stosowanego przez ITD.
Audyt kończy się wskazaniem zaleceń i procedur przystosowanych do wprowadzenia w firmie. Prawidłowo zastosowane procedury, nie naruszające obowiązujących przepisów, chronią przed negatywnymi skutkami i wysokimi karami nałożonymi na skutek ewentualnej kontroli organów administracyjnych.
Do kogo skierowana jest oferta audytu wewnętrznego ?
Do przedsiębiorców prowadzących firmy przewozowe, którzy:
- nie chcą utracić uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego,
- nie chcą ponosić odpowiedzialności finansowej, karnej i administracyjnej za uchybienia lub fałszerstwa dokumentacji swoich pracowników,
ZAKRES kontroli wewnętrznej - AUDYTU
- Kontrola i analiza dokumentów niezbędnych do uzyskania licencji.
- Kontrola i analiza dokumentacji pracowniczej, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji pracy kierowców.
- Kontrola czasu pracy kierowców na podstawie wykresówek oraz danych z kart kierowców i TC.
- Kontrola poprawnej obsługi urządzeń rejestrujących.
- Kontrola i analiza warunków zatrudniania i wynagrodzenia pracowników pod kątem zgodności z prawem transportowym.